Inloggen met DigiD
Download de MijnOLVG-app in de App Store of Google Play Store of ga naar www.mijnolvg.nl. Log daarna eenvoudig in met uw DigiD.
Nierkanker is nummer 8 van meest voorkomende kankersoorten in Nederland. Er is de afgelopen jaren veel verbeterd in de behandelingen en vooruitzichten. De overlevingscijfers zijn gestegen, maar ook mensen die niet meer beter worden leven vaak langer met de ziekte.
Uroloog Annebeth Ruiter behandelt mensen met nierkanker in OLVG: ‘Elke patiënt die bij ons komt en misschien nierkanker heeft bespreken we in het Nierkanker Netwerk Amsterdam. Hierbij zitten ziekenhuizen in en rond Amsterdam met verschillende specialismen. Bijvoorbeeld een uroloog, oncoloog, radiotherapeut, radioloog en verpleegkundig specialisten. Die nauwe samenwerking zorgt ervoor dat we voor iedereen een passend behandeladvies kunnen maken. Dit advies bespreken we daarna met de patiënt. Samen met de patiënt maken we dan een plan voor de beste behandeling.’
Waardoor wordt de behandeling bij nierkanker steeds beter en minder belastend? Annebeth legt uit.
‘Het klinkt misschien gek, maar niet iedereen met nierkanker heeft een behandeling nodig. Niertumoren worden vaak per toeval ontdekt als ze nog erg klein zijn. We weten dankzij onderzoek dat niertumoren die kleiner zijn dan 3 centimeter een hele kleine kans hebben om uit te zaaien. Een behandeling brengt toch altijd risico’s met zich mee, zoals klachten of complicaties van een operatie. Dat hoeft dan niet. Natuurlijk houden we iemand goed in de gaten. Gaat de tumor wel groeien of vindt iemand niet behandelen spannend? Dan bespreken we alsnog de mogelijkheden van een behandeling.’
Meestal kan een niertumor met een operatie verwijderd worden. In OLVG opereren we al een paar jaar met een robot, die ik tijdens de operatie bestuur. Dankzij deze nieuwe operatietechniek kan je met een kijkoperatie heel precies opereren. Als het kan halen we alleen de tumor weg en laten we de nier zitten. Zo houden patiënten hun nier na de behandeling, wat natuurlijk heel fijn is. En de nieren blijven zo goed mogelijk werken.’
Binnen het Nierkanker Netwerk Amsterdam wordt al lang onderzoek gedaan naar immuuntherapie bij nierkanker. Dit is een behandeling die je eigen lichaam stimuleert om kankercellen aan te vallen. We onderzoeken bijvoorbeeld op welk moment je deze behandeling het beste kunt krijgen. En of combinaties van immuuntherapie misschien beter werken. Recent onderzoek laat zien dat bij sommige patiënten de kans dat de tumor terugkomt kleiner is als ze na een operatie ook immuuntherapie krijgen.
‘Helaas zijn er ook nog steeds mensen waarbij nierkanker laat ontdekt wordt. Of waar we tijdens de controles na een behandeling toch uitzaaiingen vinden. Als iemand uitzaaiingen heeft, is nierkanker niet meer te genezen. Maar ook voor deze patiënten zijn de vooruitzichten sterk verbeterd door immuuntherapie. Mensen kunnen door deze behandeling vaak langer leven dan voordat immuuntherapie beschikbaar was.’
Annebeth Ruiter werkt sinds 2020 als uroloog bij OLVG. Ze behandelt onder andere mensen met nierkanker, urineleiderkanker en prostaatkanker. Ze is een van de artsen die opereert met DaVinci-operatierobot.