Inloggen met DigiD
Download de MijnOLVG-app in de App Store of Google Play Store of ga naar www.mijnolvg.nl. Log daarna eenvoudig in met uw DigiD.
Deze tekst is van het Stroke Netwerk Groot-Amsterdam. In dit netwerk werken ziekenhuizen, VVT-organisaties, een revalidatiecentrum en andere zorgpartners uit de regio Amsterdam en de Zaanstreek samen.
Bij een herseninfarct is een bloedvat van de hersenen verstopt door een bloedstolsel. Een deel van de hersenen krijgt dan geen bloed meer. Hierdoor krijgt dat deel geen zuurstof en geen voeding. Als het bloedvat te lang dicht blijft, dan kunnen de hersenen beschadigen.
Het bloedstolsel zit in een groot groot bloedvat in het hoofd, zoals de grote slagader. Medicijnen kunnen dat vaak niet oplossen.
De klachten zijn langer dan 4,5 uur geleden ontstaan. De behandeling moet in de meeste gevallen in de eerste 6 uur na het optreden van de klachten starten. Bij een
klein deel van de patiënten kan de behandeling alsnog binnen de eerste 24 uur worden gedaan. Of dat kan bekijkt de arts met behulp van een CT-scan van de hersenen en bloedvaten.
De intra-arteriële behandeling wordt in een beperkt aantal ziekenhuizen uitgevoerd. Het Amsterdam UMC, locatie AMC, is er 1 van. Het kan zijn dat u eerst naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis bent gebracht. In dat ziekenhuis proberen ze het bloedstolsel op te lossen met medicijnen. Deze behandeling heet een intraveneuze trombolyse.
De neuroloog in dat ziekenhuis bekijkt of u een intra-arteriële behandeling nodig heeft. Als dat zo is, wordt u met spoed doorgestuurd naar het Amsterdam UMC, locatie AMC.
Eerst maken we een CT-scan van uw hersenen en bloedvaten. Zo bekijken we of een intra-arteriële behandeling mogelijk is. Als dat kan, ziet de behandeling er zo uit:
De intra-arteriële behandeling is vaak succesvol. Bij een klein aantal patiënten treden er complicaties op. Dan gaat het om:
Na de behandeling wordt u opgenomen op de BCU unit voor monitoring. De eerste 6 uur heeft u bedrust en mag u het been niet te veel bewegen om een nabloeding in de lies te voorkomen.
Hoe goed iemand herstelt na een herseninfarct, verschilt per persoon. Dat hangt onder andere af van hoe ernstig de beroerte was en hoe snel de behandeling is gestart. Veel mensen merken dat ze langzaam vooruitgaan. Soms blijven er wel klachten.
Tijdens uw opname krijgt u veel informatie van de arts, verpleegkundigen en therapeuten.
Heeft u vragen? Stel ze aan de verpleegkundige of arts. Schrijf uw vragen op, zodat u ze niet vergeet. U kunt ook vragen of u een gesprek mag opnemen met uw telefoon.
Heeft u na het lezen van deze informatie nog vragen? Stel uw vraag aan de afdeling via MijnOLVG. Op werkdagen kunt u ook bellen.
Verpleegafdeling Neurologie, locatie West, route 81
020 510 82 38 (op werkdagen van 08.15 tot 16.30 uur)